Святовасилівська громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

Дата: 16.07.2024 10:34
Кількість переглядів: 77

 

Дніпровське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області розяснює :

Коліформні бактерії у питній воді, свердловинах та колодязях

Системи громадського водопостачання повинні постачати споживачам безпечну та надійну питну воду 24 години на добу, 365 днів на рік. Якщо вода забруднюється, споживачі можуть серйозно постраждати.

Відповідно до діючого cанітарного законодавства, підприємства громадського водопостачання роблять багато кроків для забезпечення безпеки питної води. Одними з найважливіших кроків є знезараження та регулярне тестування (відомчий лабораторний контроль) на наявність бактерій цієї групи.

Що таке коліформні бактерії?

          Коліформні бактерії — це велика група бактерій, які знаходяться в дуже високих концентраціях у фекальній речовині теплокровних тварин. Деякі мікроорганізми можуть викликати захворювання у людей, але в більшості цього немає. Якщо виявляються які-небудь коліформні бактерії в системі водопостачання, це чітко вказує на те, що вода була забруднена тваринною фекальною речовиною. Фекальна речовина може містити інші, набагато більш небезпечні організми. Так, бактерії, що відтворюються в крові, класифікуються як індикаторний організм. Наявність або відсутність коліформних бактерій свідчить про наявність або відсутність у воді більш небезпечних речовин, що викликають хвороби.

           Коліформні бактерії найчастіше зустрічаються в джерелах поверхневих вод, таких як озера, річки, ставки та струмки, а також в інших водних об'єктах. Коліформні бактерії зазвичай надходять у джерело поверхневої води, коли дощова вода змиває відходи тварин у воду. Випас великої рогатої худоби має безпосередньо невеликі потоки, які є притоками до великих річок та озер. Іноді коліформні бактерії утворюються на природних водних шляхах, коли очисні споруди для очищення стічних вод не можуть належним чином дезінфікувати стічні води перед її скиданням. Коліформні бактерії можуть потрапляти у колодязну воду різними способами. Якщо кришка свердловини знаходиться нижче рівня поверхні, дощова вода може вимити тваринний фекальний матеріал у свердловину. Якщо кришка свердловини тріснута або якщо свердловина була неправильно побудована, забруднені ґрунтові води можуть надходити значно нижче рівня поверхні. Дуже високі рівні коліформних бактерій можуть бути виявлені в свердловині, коли септична система була розташована занадто близько до свердловини.

           Існує ряд кишкових бактерій, які можуть безпосередньо викликати захворювання у людей. Е.Coli є гарним прикладом цього. Наявність бактерій, що містять фекальні забруднення може свідчити про наявність інших, більш небезпечних організмів, таких як кишкові паразити.

Тестування води на наявність усіх можливих патогенів є необхідним процесом для власників свердловин та колодязів.

Існує три групи коліформних бактерій. Кожен є показником якості питної води і має різний рівень ризику. Загальна коліформна інфекція є велике скупчення різних видів бактерій. Фекальні коліформні бактерії – це типи загальних кишкових паличок, що існують у фекаліях. E.coli є їхньою підгрупою.

Коліформи у воді зазвичай вказують на недавнє фекальне забруднення. Це означає, що є більший ризик присутності патогенів.

Коліформні бактерії в свердловині, колодязі, як туди потрапляють?

Коли коліформні бактерії змиваються у землю дощем, таненням снігу чи зрошенням, можуть потрапити у питну воду. коліформні бактерії в колодязі можуть бути з:

  • Пасовища або стоків з відгодівельних майданчиків для худоби
  • Відходи диких чи домашніх тварин
  • Септичні системи, що погано обслуговуються

Коліформні бактерії у воді можуть бути якщо у вас:

  • Пошкоджене гирло свердловини (частина свердловини, що знаходиться над землею), включаючи обсадну колону та/або кришку свердловини.
  • Нова криниця не продезінфікована належним чином
  • Труби питної води, підключені до джерел непитної води, таких як стічні води або садові шланги.

Як дізнатися, чи варто вам перевірити колодязь чи свердловину на коліформні бактерії?

Рекомендується щорічно перевіряти свердловину на наявність коліформних бактерій у воді. Бактерії можуть з'являтися випадковим чином, інколи ж і сезонно. Перевірте свою воду, якщо:

  • Смак, колір чи запах води раптово змінюються.
  • Почастішали розлад шлунка, блювання, лихоманка чи діарея.
  • Вода мутніє після дощу або затоплення поблизу гирла колодязя.
  • Септична система або скотарня знаходиться в межах 30 метрів від вашого колодязя, свердловини.

Що робити, якщо підтвердяться коліформні бактерії у питній воді?

Якщо лабораторія підтвердить їх наявність, це вказує на недавнє фекальне забруднення, яке може становити безпосередній ризик для здоров'я будь-кого, хто використовує це джерело. Ви повинні провести оцінку джерела водопостачання, щоб знайти це слабке місце, через яке вода заражається та усунути його.

  • Поки проблема не буде усунута, використовуйте інше джерело води, наприклад бутильовану воду для пиття та приготування їжі, приготування дитячого харчування, миття посуду, чищення зубів або будь-яких інших цілей, за яких ви можете проковтнути воду.
  • Якщо ви не можете використовувати інше джерело, ви можете довести воду до повного кипіння протягом 10 хвилин, щоб вбити кишкові бактерії. Після кип'ятіння її можна використовувати для пиття та приготування їжі.

Як очистити воду від коліформних бактерій?

Проблеми з колодязями чи свердловинами, у воді яких виявлено коліформні бактерії, іноді можна вирішити щодо простих дій. Якщо лабораторія дала позитивний результат, розгляньте такі кроки, щоб вирішити проблему.

Технічне обслуговування системи

Іноді просте технічне обслуговування водопостачання може усунути джерело бактеріального забруднення. Наприклад, ви можете захотіти подовжити заглиблену обсадну трубу колодязя над землею і зробити ухил землі у бік від обсадної труби, щоб запобігти попаданню поверхневих вод у свердловину. Крім того, переконайтеся, що верхня частина кожуха має кільце ущільнювача на кришці, яка запобігає попаданню комах і поверхневих вод. Якщо у воді є коліформні бактерії, перевірте правильність функціонування вашої септичної системи і видаліть або відведіть очевидні стоки відходів подалі від колодязя або свердловини.

Шокове знезараження

У деяких випадках коліформні бактерії можуть потрапити в колодязь або свердловину в результаті одноразового або тимчасового забруднення, наприклад, сильної зливи або встановлення нового занурювального насоса. Для дезінфекції колодязя або свердловини можна використовувати наприклад, високу концентрацію діоксиду хлору Dutrion. Повторно протестуйте воду протягом 10-14 днів і ще раз за кілька місяців. Якщо наступні тести негативні, цілком імовірно, що відбулося одноразове зараження, яке успішно вилікувано. Якщо бактерії повернулися, вам необхідно розглянути систему безперервної дезінфекції, подібну до тієї, що описана нижче. Дослідження показують, що приблизно 15 відсотків колодязів із коліформними бактеріями можна лікувати шляхом шокового знезараження. Це особливо вірно для джерел з низьким зараженням коліформних бактерій (менше 10 колоній на 100 мл).

Безперервна дезінфекція

Якщо шокове знезараження не допомогло усунути коліформні бактерії з вашого джерела водопостачання, вам необхідно подумати про покупку системи дезінфекції, яка безперервно очищатиме всю воду, що надходить до будинку. Зверніться до наших співробітників для підбору системи.

Наші рекомендації

           Ми рекомендуємо щорічно перевіряти джерело наявності бактерій групи кишкової палички (тест включає E. coli). Якщо у воді не виявлено коліформних бактерій, ви можете використовувати цю воду для пиття, приготування їжі, купання та інших пов'язаних з водою дій. При виявленні у воді кишкових бактерій з'ясуйте джерело їх походження та проведіть знезараження.

              

Будьте здорові, бережіть себе і своїх рідних!

 

 

Дніпровське районне управління

Головного управління

Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь