Пенсійний фонд України інформує
Експериментальний проєкт: субсидія на оплату вартості або частини вартості
найму (оренди) житлового приміщення та компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору
29 січня 2025 року набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року за № 1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору“, якою запроваджується:
- для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) – субсидія на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житлового приміщення;
- для наймодавця житла – компенсація частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору.
Розберемося більш детально. Хто має право на отримання субсидії на найм житла? На такий вид субсидії мають право внутрішньо переміщені особи (наймачі):
• які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначено дати завершення бойових дій, і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
• житлове приміщення яких знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією.
Звертаємо увагу, що субсидія на найм житла призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 року № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам” .
На який термін призначається субсидія та в який спосіб виплачується?
Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, з подальшим автоматичним продовженням. Але не може бути призначена більше ніж на два шестимісячних періоди поспіль розміщення одного і того самого наймача та осіб із складу домогосподарства наймача. Відповідна норма не залежить від зміни наймодавця.
Проте, у разі зміни складу домогосподарства наймача, а саме збільшення кількості дітей або появи у складі домогосподарства наймача особи з інвалідністю внаслідок війни, субсидія на найм житла може бути призначена ще на два додаткових шестимісячних періоди, але не довше періоду реалізації експериментального проекту.
Виплачується через банківську установу.
Які умови та дані враховуються при призначенні?
При поданні документів перевірятимуть:
• відсутність родинних зв'язків між наймачем та наймодавцем;
• наявність нових транспортних засобів у наймача;
2
• забезпеченість наймача іншим житлом, наявність нерухомого майна на умовно безпечних територіях площею більше ніж 13,65 кв. метра на особу;
• придбання наймачем майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 100 тис. грн;
• наявність коштів на депозитних рахунках;
• стан заборгованості по аліментах тощо.
Важливо! Адреса фактичного місця проживання / перебування ВПО (наймача) після укладання договору найму має відповідати адресі найманого житла.
У який спосіб подаються документи, щоб отримати субсидію на найм житла?
Документи можна подати зручним для вас способом: як до органів Пенсійного фонду України (сервісний центр, або вебпортал електронних послуг, або мобільний додаток Фонду), так і до центрів надання адміністративних послуг.
Хто подає документи, щоб отримати субсидію на найм житла?
Для призначення субсидії подати заяву та підписаний договір найму мають наймач разом з власником житла.
Якщо передбачено різні способи подання документів, то як вони мають бути підписані?
Заява та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем (їх законними представниками (для недієздатних осіб або малолітніх дітей) або особою, яка діє на підставі довіреності, оформленої за формою, передбаченою законодавством), у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів або удосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, які дають змогу встановити особу.
В яких випадках заява та договір найму вважаються такими, що не подані?
Заява та договір найму вважаються такими, що не подані, якщо:
- відомості у заяві не збігаються з відомостями, зазначеними у договорі найму;
- відсутні підписи наймача та наймодавця (або їх законних представників) у заяві, договорі найму;
- закінчився (у разі подання заяви в електронній формі) строк дії електронного підпису.
У зазначених випадках заява та договір найму реєструються, але не опрацьовуються і повертаються наймачу та наймодавцю без розгляду.
Хто вживає заходів щодо виправлення інформації, яка не збігається у заяві та договорі з відповідними інформаційними ресурсами?
У разі наявності помилок у зареєстрованій заяві орган Пенсійного фонду України повідомляє наймачу та наймодавцю про необхідність протягом 30 календарних днів після подання таких документів виправити помилки та подати нову заяву та договір найму
3
У разі коли наймач та наймодавець не згодні з рішенням органу Пенсійного фонду України про відмову у призначенні субсидії на найм житла або компенсації, визначений їх розмір, що прийнято на підставі інформації, отриманої під час обміну інформацією із суб’єктами надання інформації, наймач та наймодавець самостійно вживають заходів для виправлення (уточнення) інформації у відповідних інформаційних реєстрах (ресурсах). До моменту виправлення субсидія на найм житла або компенсація не призначається.
Кому надається частина компенсації податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору?
Компенсація надається власникам житлових приміщень (наймодавцям), які передають такі приміщення для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам на визначений у договорі строк та плату. Пенсійний фонд України протягом періоду надання наймачу житлового приміщення в найм щокварталу перераховує наймодавцю компенсацію на покриття витрат, пов’язаних зі сплатою податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору (або їх частини).
Але, якщо наймачем підтверджено внесення наймодавцю плати за найм житлового приміщення, а наймодавцем не підтверджено сплати податку/податків та військового збору, орган Пенсійного фонду України продовжує виплату субсидії на найм житла наймачу, а виплата компенсації наймодавцю припиняється.
Поновлення виплати компенсації наймодавцю можливе лише після підтвердження ним сплати податків та військового збору, передбачених законодавством, та надання документів, які підтверджують перебування наймодавця у період сплати податків у складних життєвих обставинах, викликаних інвалідністю, тривалою хворобою, що підтверджується висновком лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я встановленого зразка.
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що 20 лютого 2025 року з 10-00 до 11-00 за телефоном 073 432 82 78 відбудеться «Пряма телефонна гаряча лінія». На питання відповідатиме заступник начальника сервісного центру Петрук Лариса Володимирівна.
Про надання субсидії на оренду житла для ВПО
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що 29 січня 2025 року набуває чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 року № 1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору“, якою запроваджується:
➡для ВПО – субсидія на оплату вартості або частину вартості найму (оренди) житла;
➡для наймодавця житла – компенсація податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору.
❓Хто з ВПО може отримати субсидію?
Учасниками цього проєкту є внутрішньо переміщені особи, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів та які:
✅перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих рф, для яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (перелік територій), і не мають власного житлового приміщення загальною площею понад 13,65 кв. метра на кожну особу зі складу домогосподарства, розташованого на території, не включеній до переліку територій;
✅втратили житло (його знищено або пошкоджено до ступеня, непридатного для проживання).
Субсидія на найм житла призначається ВПО, які не отримують допомогу на проживання.
❓Хто із власників житла може отримати компенсацію?
Орендодавці, які надають житло в оренду ВПО, можуть отримати компенсацію податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору, якщо вони не одержують компенсацію за програмою “Прихисток”.
❓Що зробити, щоб отримати субсидію на найм житла?
Для призначення субсидії наймач разом із власником житла мають подати до Пенсійного фонду України заяву та підписаний договір найму.
Під час визначення права наймача на призначення субсидії на оренду житла враховуються:
➡наявність протягом трьох місяців перед зверненням транспортних засобів (з року випуску якого минуло менше ніж п’ять років (крім мопеда та причепа);
придбання протягом трьох місяців перед зверненням майна, товарів або оплата послуг на суму, що перевищує 100 тис. грн;
➡купівля протягом трьох місяців перед зверненням безготівкової та/або готівкової іноземної валюти, а також банківських металів на загальну суму, що перевищує 100 тис. грн;
➡наявність (на 1 число місяця, з якого призначається субсидія, або на 1 число кожного місяця, в якому така субсидія отримується) коштів на депозитних рахунках у загальній сумі, що перевищує 100 тис. грн, заборгованість з аліментів тощо.
❗Між наймачем та наймодавцем не повинно бути родинних зав’язків.
Адреса місця проживання / перебування ВПО (наймача) після укладання договору найму має відповідати адресі найманого житла.
❓Як розраховується розмір субсидії?
Розмір субсидії на оренду житла розраховується індивідуально для кожного домогосподарства та залежить від рівня доходів, кількості членів сімʼї, вартості оренди житла з урахуванням коригувального коефіцієнта для регіону, де розташоване орендоване житло.
❗Домогосподарство може одночасно отримувати і субсидію на оренду, і субсидію на житлово-комунальні послуги.
❓Як подати заяву на субсидію на найм житла?
Особисто – у будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду України або в центрі надання адміністративних послуг.
Онлайн – через портал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) з використанням електронного підпису, який має бути і в наймача, і в наймодавця
Необхідні документи
👉договір найму (Додаток 1 до зазначеного Порядку);
👉заява (Додаток 2 до зазначеного Порядку);
👉копії документів, що підтверджують повноваження законного представника (представника за довіреністю) (у разі потреби);
👉копії інших документів: рішення суду, відомості про розірвання шлюбу, встановлення для подружжя режиму окремого проживання, стягнення аліментів, визначення місця проживання дитини з одним із батьків тощо (у разі потреби).
❓На який період призначається субсидія?
Субсидія на найм житла призначається на шість місяців, з подальшим автоматичним продовженням.
Строк дії експерименту – 2 роки (з 29.01.2025).
Вимоги до стажу при призначенні пенсії
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що пенсія за віком призначається з певного віку при наявності набутого страхового стажу, які визначені Законом України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” за № 1058-IV.
🟡 Пенсія за віком після досягнення 60 років призначається при відповідній кількості років страхового стажу:
2025 рік - не менше 32 років;
2026 рік - не менше 33 років;
2027 рік - не менше 34 років;
2028 рік - не менше 35 років.
🟢 Після досягнення 63 років можливо призначити пенсію за наявності такого страхового стажу:
2025 рік - від 22 до 32 років;
2026 рік - від 23 до 33 років;
2027 рік - від 24 до 34 років;
2028 рік - від 25 до 35 років.
🔵 Після досягнення 65 років можливо призначити пенсію за наявності такого страхового стажу:
2025 рік - від 15 до 22 років;
2026 рік - від 15 до 23 років;
2027 рік - від 15 до 24 років;
2028 рік - від 15 до 25 років.
Начальник відділу обслуговування громадян № 6 (сервісний центр)
управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Віра ПІДОДВІРНА
Страховий стаж: на що впливає, яким повинен бути його розмір,
у яких випадках можна здійснити доплату
Чому так важливо дбати про набуття страхового стажу?
Страховий стаж впливає на: призначення / перерахунок пенсійних виплат, оформлення та виплати по листках непрацездатності (лікарняних) і на допомогу по безробіттю.
Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію в 60 років, збільшується на 12 місяців. Згідно із українським законодавством право на призначення пенсії за віком мають ті, кому в 2025 році виповнилося 60 років, але за наявності не менше 32 років страхового стажу. Також мають право й ті особи, кому виповнилося 63 роки — за наявності не менше 22 років страхового стажу, та 65 років — за наявності не менше 15 років страхового стажу.
При цьому, якщо особа досягла 60/63/65 років у 2024 році, а звертається за призначенням пенсії у 2025 році, то необхідний страховий стаж становитиме 31/21/15 років відповідно.
Страховий стаж, набутий після 01.01.2004, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 01.01.2004 – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.
Яким повинен бути розмір страхового внеску, щоб після його сплати був зарахований повний місяць страхового стажу?
Щоб до страхового стажу був зарахований повний відпрацьований місяць, то мінімальний розмір сплаченого внеску повинен бути не меншим ніж 22% мінімальної заробітної плати. На сьогодні це: 8000 грн х 22% = 1760 грн.
Особам, яким заробітну плату нараховано в розмірі меншому, ніж мінімальна заробітна плата, з якої сплачено внесок (менший ніж мінімальний страховий внесок), до страхового стажу не буде зараховано повний місяць. Але, якщо роботодавцем здійснено доплату до мінімального страхового внеску, або ви здійснили таку доплату, зазначений період зараховується до страхового стажу як повний місяць.
Щоб для вас не стало неприємною несподіванкою, а скільки саме ви маєте страхового стажу, то про його кількість та розміри внесків роботодавцем можна дізнаватися онлайн за допомогою електронного сервіса Пенсійного фонду: https://portal.pfu.gov.ua
Яким чином особі (не роботодавцю) здійснити доплату до страхового стажу, щоб його зарахували як повний місяць?
Громадяни, які працювали неповний робочий час (неповний робочий день, неповний робочий тиждень, прийняті на роботу останнім днем місяця або звільнені першим днем місяця), знаходилися у відпустці без збереження заробітної плати, мають сплачений страховий внесок менший за мінімальний, але бажають здійснити доплату, подають до органів Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії відповідну заяву.
Структурний підрозділ, відповідальний за ведення обліку платежів, на підставі даних персоніфікованого обліку про періоди, за які застрахована особа бажає здійснити доплату у сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, складає повідомлення-розрахунок, в якому зазначається сума доплати.
Застрахована особа здійснює відповідну доплату протягом 10 календарних днів з дня отримання такого повідомлення.
Після здійснення доплати застрахована особа формує і подає до органів Пенсійного фонду сама за себе відомості про суми доплат. У відомостях зазначається місяць і рік, за який проведено нарахування, суму, з якої сплачено внесок, та суму доплати.
Зазначимо, що доплата за місяці, в яких відсутні нарахування страхових внесків, не здійснюється.
Порядок здійснення доплати визначено пунктом 15 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1.
Чи передбачено в Україні вихід на пенсію за віком раніше 60 років?
Так, окремим категоріям пенсії можуть призначатися до 60 років. Це стосується громадян України, які працювали в складних, небезпечних або екстремальних умовах. До них застосовується норма, коли за кожний відпрацьований рік на певних посадах, зарахується два роки. Це:
роботи в особливо шкідливих умовах праці, які пов’язані з впливом високого рівня шуму, вібрації, токсичних речовин або радіації;
підземні роботи (у шахтах, рудниках, метрополітенах, будівництво чи обслуговування підземних комунікацій);
роботи в есктремальних кліматичних умовах (Крайня Північ, високогір’я, території з несприятливим кліматом);
окремі види військової служби (в умовах бойових дій, антитерористичних операцій або на інших особливо небезпечних завданнях);
робота на флоті, яка пов’язана з довготривалими рейсами;
робота в зоні надзвичайної ситуації (на ліквідації наслідків аварій, катастроф або стихійного лиха);
робота медперсоналу з високим рівнем ризику (інфекційні лікарні, психіатричні заклади тощо).
Щоб скористатися правом вийти на пенсію раніше, особа має надати до Пенсійного фонду України документальне підтвердження такої діяльності: трудову книжку із відповідним записом, довідку від роботодавця та витяги з нормативних актів, якщо умови роботи змінювалися.
Начальник Головного управління
Пенсійного фонду України
в Дніпропетровській області
Юрій КОЗАК
Як провести аудит трудової книжки перед скануванням?
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що в Україні триває перехід до ведення обліку трудової діяльності в електронній формі, на що законодавством відведено 5 років. До 10 червня 2026 року працівники та роботодавці мають подати сканкопії трудових книжок для оцифрування до Пенсійного фонду України через вебпортал електронних послуг.
❗️Перед скануванням необхідно провести аудит трудової книжки, перевіривши правильність записів та їх відповідність вимогам законодавства.
➡Крок 1. Перевірте правильність написання:
🔘прізвища, ім’я та по батькові (ПІБ) – мають бути вказані повністю, без скорочення або заміни імені та по батькові ініціалами;
🔘дати народження.
Вони мають відповідати даним паспорту.
Особливу увагу необхідно звернути на оформлення записів про зміну ПІБ:
🔘колишнє прізвище (як правило, у жінок) має бути закреслено однією рискою і поряд записане нове;
🔘на внутрішньому боці обкладинки обов’язково має вказуватися інформація про документ, на підставі якого виправлено запис (паспорт, свідоцтво про народження/шлюб тощо), його реквізити: номер та дата видачі. Ця інформація має бути завірена підписом особи, яку уповноважує установа, та печаткою.
Крок 2. Перевірте наявність необхідних підписів та печаток на титульному аркуші трудової книжки:
🔘підпис власника трудової книжки;
🔘підпис особи, відповідальної за видачу трудових книжок на підприємстві;
🔘наявність печатки підприємства (або відділу кадрів), на якому заповнювалася трудова книжка.
➡Крок 3. Уважно вивчіть усі записи в розділі «Відомості про роботу»:
🔘у записах про прийняття на роботу та звільнення з роботи повинна зазначатися дата початку виконання роботи, повне найменування підприємства, організації чи установи, назва посади чи професії, а також номери та дати наказів про прийняття/звільнення;
🔘якщо за час роботи назва підприємства змінювалася, то окремим рядком має бути зроблено запис про перейменування із зазначенням розпорядчого акту, його дати та номеру;
🔘записи про звільнення чи переведення мають бути здійснені відповідно до чинного законодавства і з посиланням на відповідну статтю закону;
🔘записи про звільнення мають бути засвідчені печатками.
❓Як усунути виявлені недоліки?
Якщо у трудовій книжці відсутній запис про зміну прізвища, або виявлено помилку в написанні ПІБ, зробити/виправити ці дані може роботодавець того підприємства, де ви працюєте зараз.
✔️Якщо підприємство, яке внесло до трудової неправильний або неточний запис, ліквідоване, відповідний запис робить його правонаступник.
✔️Якщо ім’я, по батькові або прізвище, зазначені в трудовій книжці, не збігаються з ім’ям, по батькові або прізвищем особи за паспортом, – факт належності трудової книжки особі може бути встановлений у судовому порядку.
✔️Перелік документів, які підтверджують стаж для пенсії за відсутності в трудовій книжці необхідних записів або за наявності неправильних чи неточних записів про періоди роботи, визначено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» від 12.08.1993 р. № 637.
✔️Перед скануванням трудової книжки необхідно звернути увагу, щоб всі записи в ній були виконані охайно, без закреслення чи виправлення.
✔️Якщо ви не виявили жодних недоліків під час заповнення трудової книжки, то можете сканувати свій документ та завантажувати його в особистому кабінеті на вебпорталі Фонду https://portal.pfu.gov.ua/
Начальник відділуобслуговування громадян № 6(сервісний центр)управління обслуговування громадян
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Віра ПІДОДВІРНА
ЗАПРОВАДЖЕНО ОБМЕЖУЮЧІ КОЕФІЦІЄНТИ
НА НАЙБІЛЬШІ ПЕНСІЇ
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що Законом України «Про державний бюджет на 2025 рік» (далі – Закон) було затверджено норму про застосування у 2025 році у період воєнного стану обмежувальних коефіцієнтів до пенсій, які перевищують 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.
🔹На виконання Закону Уряд ухвалив постанову від 3 січня 2025 р. №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», яка визначає розмір цих коефіцієнтів.
🔸Зокрема:
☑️до частини пенсії, що перевищує 10 прожиткових мінімумів (23 610 грн) та не перевищує 11 прожиткових мінімумів (25 971 грн), буде застосовуватись коефіцієнт 0,5;
☑️до частини пенсії, що перевищує 11 ПМ (25 971 грн) та не перевищує 13 ПМ (30 693 грн) – 0,4
☑️до частини пенсії, що перевищує 13 ПМ (30 693 грн) та не перевищує 17 ПМ (40 137 грн) – 0,3
☑️до частина пенсії, що перевищує 17 ПМ (40 137 грн), та не перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,2
☑️до частина пенсії, що перевищує 21 ПМ (49 581 грн) – 0,1.
❗️Важливо: обмежувальні коефіцієнти не застосовуються до пенсій (пенсійних виплат) осіб, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, а також до пенсій в разі втрати годувальника, призначених членам сім’ї загиблих (померлих, зниклих безвісти) таких осіб.
З 1 СІЧНЯ 2025 РОКУ ДЛЯ ФІЗИЧНИХ ОСІБ-ПІДПРИЄМЦІВ СПЛАТА ЄСВ – ОБОВ’ЯЗКОВА
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" фізичні особи-підприємці з 1 січня зобов'язані сплачувати єдиний соціальний внесок.
Це означає, що:
➡з 2025 року підприємці втратять право на добровільну сплату ЄСВ за себе;
➡перші обов’язкові платежі за січень-березень 2025 року необхідно внести до 21 квітня 2025 року;
➡пільга залишається чинною до кінця 2024 року, включно зі звітним періодом IV кварталу – до 20 січня 2025 року.
🚫Право не сплачувати ЄСВ за себе збережено для деяких категорій підприємців, зокрема:
✔ФОП – особи із інвалідністю за умови наявності пенсійних або соціальних виплат;
✔ФОП – пенсіонери за віком або за вислугу років;
✔ФОП – наймані працівники, за яких ЄСВ сплачує роботодавець (не менше 22% від мінімальної заробітної плати);
✔ФОП на загальній системі без доходу;
✔мобілізовані підприємці на весь період служби (за умови подання підтверджуючих документів).
❗Звертаємо увагу, що у 2025 році:
✅Максимальна база для нарахування ЄСВ тимчасово підвищується із 15 мінімальних заробітних плат (120 000 грн) до 20 мінімальних заробітних плат (160 000 грн).
✅Мінімальний страховий внесок у 2025 році складатиме 1760 грн на місяць (8000 грн * 22%). Максимальний внесок – 35200 грн (160000 грн * 22%).
Починаючи з 2025 року, підприємці повинні дотримуватися чітких строків внесення платежів – до 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.
Довідково: 1 січня 2025 року, відповідно до Закону України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік», призупиняється дія п. 9-19 розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», згідно якого з 1 березня 2022 року до припинення війни, а також протягом наступних 12 місяців всі підприємці мали право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе.
Начальник відділуобслуговування громадян № 6(сервісний центр)управління обслуговування громадян
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Віра ПІДОДВІРНА
Актуальні питання щодо житлової субсидії
Начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Юрій Козак продовжує надавати відповіді на найбільш поширені питання, які стосуються призначення та розміру субсидії на житлово-комунальні послуги.
На які послуги призначається житлова субсидія?
Житлова субсидія — це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Це допомога, яка залежить від майнового та матеріального стану домогосподарства. Якщо у людини низький дохід, при цьому вона не має боргів за спожиті житлово-комунальні послуги — можна отримати житлову субсидію.
Житлова субсидія надається на такі послуги:
- управління багатоквартирним будинком;
- постачання та розподіл природного газу;
- постачання та розподіл електричної енергії;
- постачання теплової енергії;
- постачання гарячої води;
- централізоване водопостачання;
- централізоване водовідведення;
- поводження з побутовими відходами;
- витрати на оплату абонентського обслуговування за комунальними послугами;
- витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (за умовами використання в житловому приміщенні пічного опалення).
Чи існують певні умови щодо строку подання заяви на житлову субсидію та терміну, на який вона призначається?
Строки для подачі заяв про призначення та надання житлової субсидії визначені пунктом 69 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (зі змінами), а саме: житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:
- на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
- на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.
Якщо до складу домогосподарства входить особа, яка має право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, субсидія призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому нараховано пільги, але не раніше місяця подання заяви.
Житлова субсидія на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії, постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії для централізованого, автономного та індивідуального опалення розраховується у квітні та жовтні з урахуванням тривалості опалювального сезону з 16 жовтня по 15 квітня включно.
Для орендарів житлового приміщення (будинку) житлова субсидія призначається за наявності договору наймання (оренди) житла з місяця звернення до дати закінчення опалювального сезону, але не більш як до кінця місяця, в якому закінчується строк дії договору наймання (оренди) житла. На наступний строк житлова субсидія призначається за особистим зверненням орендаря.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива призначається один раз на календарний рік за особистим зверненням громадян.
Житлова субсидія на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і на оплату житлово-комунальних послуг призначається на календарний рік. При цьому житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного календарного року.
У разі подання заяви протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.
Нагадайте, які документи потрібні для призначення житлової субсидії та куди можна звернутися за її оформленням?
Перелік документів також визначений Положенням про порядок призначення житлових субсидій (пункт 43), це:
- заява про призначення та надання житлової субсидії;
- декларація про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
Заява та декларація подаються громадянином, особа якого посвідчується при особистому зверненні паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України.
Звернутися за оформленням житлової субсидії можна зручним для вас способом, обирайте будь-який із запропонованих:
1. Особисто:
- до сервісних центрів Пенсійного фонду України незалежно від місця реєстрації;
- до ЦНАПу;
- до уповноважених посадових осіб виконавчих органів сільських, селищних, міських рад відповідних територіальних громад.
2. Поштою до територіальних органів ПФУ.
3. З використанням електронних сервісів:
- засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України;
- мобільний застосунок “Пенсійний фонд”;
- через єдиний портал державних послуг Дія.
Скільки мешканців Дніпропетровщини отримують житлові субсидії в опалювальний період, а скільки - в неопалювальний?
Протягом 2024 року проводилася виплата житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг. Кількість одержувачів субсидій та пільг, яким було проведено виплати:
- у літній період – 174,1 тис. мешканців;
- в опалювальний період – 245,6 тис. мешканців.
Зверну увагу, що розмір житлової субсидії не може бути однаковим в усіх, бо залежить від кількості осіб у складі домогосподарства, які звернулись за призначенням субсидії, розміру їх доходів, видів житлово-комунальних послуг і розміру загальної та опалюваної площі, а також на який період призначається – опалювальний чи неопалювальний.
До уваги!
Шановні мешканці громади
|
Добровільні пенсійні внески: що треба знати! До Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надходить багато запитань стосовно зарахування страхового стажу. Наприклад: “Перебуваю у відпустці без збереження заробітної плати вже кілька місяців, страховий стаж не зараховується. Чи можу я самостійно сплачувати внески за себе?”.“Перебуваю за кордоном, не працюю, мені скоро виповниться 60 років, а стажу для призначення пенсії може не вистачити. Що робити?”. “Звільнилася з роботи, бо виховую маленьку дитину до 6 років (дитячі садочки не працюють). Як бути зі страховим стажем?”. І так далі. Існує ефективне рішення в усіх вищезазначених ситуаціях. Пенсійні внески можливо сплачувати добровільно. На допомогу приходить вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua). Розглянемо детальніше. Пенсійним фондом України розроблений спрощений механізм уплати добровільних внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Право їх сплачувати мають всі особи, які досягли 16-річного віку та не належать до осіб, яким призначено пенсію у солідарній системі. До того ж сплачувати добровільний внесок можливо незалежно від того, де перебуває людина (в Україні чи за її межами). Особи, які працюють, також мають право брати добровільну участь. Але перед тим, як ви вирішите укладати договір на добровільну сплату внесків, зверніть увагу на дві обов'язкові умови. Перша — це наявність у Реєстрі застрахованих осіб інформації про особу, на користь якої сплачується внесок, друга — така особа не може бути пенсіонером (як за віком, так і по інвалідності). Для укладання договору не потрібно приходити до органів Пенсійного фонду України. Договір про добровільну сплату укладається в електронній формі на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) шляхом приєднання до Типового договору про добровільну сплату страхових внесків. Для цього потрібно авторизуватись за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП), Дія.Підпису або системи GOV.ID. Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Фонду. Інформація про сплату внесків не потребує подачі жодних звітів. До речі, є ще не менш важливий нюанс: періодичність і розмір сплати добровільних внесків визначається самостійно, виходячи із фінансових можливостей.
Цілком зрозуміло, що після сплати добровільного внеску одразу виникне питання: а який період буде зараховано до стажу? Зверніть увагу, що суми сплачених страхових внесків зараховуються за місяць, у якому надійшли кошти на рахунок Пенсійного фонду України. Цей місяць буде зараховано до страхового стажу та з нього буде враховано заробітну плату для незастрахованих осіб, а для застрахованих буде збільшено зарплату для обчислення пенсії. Для зарахування до страхового стажу повного місяця роботи сума добровільного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внесу, який становить 22% мінімальної заробітної плати (з 1 квітня 2024 року мінімальна зарплата становить 8000 грн, мінімальний страховий внесок — 1760 грн). Нагадаємо, що Договір про добровільну сплату може бути укладено на користь третьої особи, крім особи, інформація про яку відсутня у Реєстрі застрахованих осіб. Про що ще треба знати? Безумовно про строки дії такого договору. Наприклад: ви уклали його у жовтні поточного року або збираєтеся тільки укласти у грудні поточного року. Договір приєднання до добровільної сплати діє з дати укладання до кінця поточного календарного року (тобто до 31 грудня 2024 року). Тож, з 1 січня 2025 року необхідно укласти новий договір, при цьому не потрібно розривати попередній договір, адже у разі відмови від Договору (тобто розірвання Договору з боку Учасника) суми сплачених за таким договором страхових внесків зараховуються до бюджету Пенсійного фонду (тобто кошти не повертаються Учаснику). Договір вважається продовженим на таких же умовах до 31 грудня наступного року, якщо Учасник після закінчення строку дії Договору продовжив сплачувати страхові внески. Зверніть увагу, що цим договором не передбачена одноразова сплата страхових внесків за попередні періоди. Пам'ятайте, що на право призначити пенсію впливає наявність необхідного страхового стажу на момент виходу на пенсію, а на розмір пенсії значним чином впливає розмір заробітної плати, з якої сплачується єдиний внесок. Ця форма договору може зацікавити осіб, котрі бажають заздалегідь збільшити розмір заробітку, який буде враховано для розрахунку пенсії в майбутньому.
Юрій Козак, начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що 27 серпня 2024 року з 11-00 до 12-00 за телефоном 073 432 82 78 відбудеться «Пряма телефонна гаряча лінія». На питання відповідатиме начальник сервісного центру Підодвірна Віра Сергіївна.
|
До уваги! Шановні мешканці громади!
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, що 18 липня 2024 року з 10-00 до 11-00 за телефоном 073 432 82 78 відбудеться «Пряма телефонна гаряча лінія». На питання відповідатиме заступник начальника сервісного центру Петрук Лариса Володимирівна.
|
Як зареєструватися на вебпорталі
електронних послуг Пенсійного фонду України?
Відділ обслуговування громадян № 6 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомляє, як зареєструватися на вебпорталі.
✅ ОНЛАЙН РЕЄСТРАЦІЯ ЗА ЕЛЕКТРОННИМ ЦИФРОВИМ ПІДПИСОМ (КЛЮЧЕМ КЕП)
Ключ КЕП знаходиться на будь-якому носії (наприклад, флешка, токен чи жорсткий диск Вашого комп’ютера) або на електронному пенсійному посвідченні (ЕПП).
ДЛЯ АВТОРИЗАЦІЇ за КЕП з ФЛЕШКИ АБО З ТОКЕНА ВАМ ПОТРІБНО ВИКОНАТИ НАСТУПНІ КРОКИ:
1. На екранній формі «Вхід» в закладці «За КЕП» або «За токеном» ознайомитися зі списком Акредитованого центру сертифікації ключів (АЦСК), КЕП яких підтримує Веб-портал ПФУ;
2. Якщо Ви не маєте ще КЕП одного з цих АЦСК, Вам необхідно звернутися в АЦСК та отримати КЕП. Інформація щодо отримання КЕП може Вами бути отримана в Інтернеті в залежності від АЦСК, обраного Вами;
3. Після отримання КЕП – оберіть пункт головного меню «Вхід» та виконайте перший вхід на Портал за КЕП (закладка «За КЕП»).
✅ ДЛЯ АВТОРИЗАЦІЇ за КЕП з ЕПП ВАМ ПОТРІБНО ВИКОНАТИ НАСТУПНІ КРОКИ:
1. Якщо Ви не маєте ще електронного пенсійного посвідчення (ЕПП), зверніться до органу Пенсійного фонду України та отримайте ЕПП. Ключ КЕП, записаний в Електронному пенсійному посвідченні створюється автоматично в процесі підготовки Вашого особистого Електронного пенсійного посвідчення (ЕПП). Для використання ЕПП Ви маєте пам’ятати PIN-код, який встановили при отриманні ЕПП для додатку КЕП.
2. Після отримання ЕПП – оберіть пункт головного меню «Вхід» та виконайте перший вхід на Портал за ЕПП (закладка «За ЕПП»).
✅ ДЛЯ АВТОРИЗАЦІЇ за БанкІD або МобайлID ВАМ ПОТРІБНО ВИКОНАТИ НАСТУПНІ КРОКИ:
1. Обрати на Вебпорталі авторизацію засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації (ID.GOV.UA).
2. Відпрацювати авторизацію за БанкІD або МобайлІD на сайті інтегрованої системи електронної ідентифікації.
Заступник начальника відділу
обслуговування громадян № 6
(сервісний центр)
управління обслуговування громадян
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області Лариса ПЕТРУК